- Algemeen
- Dag tot dag
- Data en prijzen
- Inclusief
- Exclusief
- Foto's
- Kaart
Voor actieve reizigers die wel van een uitdaging houden, spreekt een trekking door de Himalaya tot de verbeelding. Maar wanneer je kiest voor een trekking in Bhutan, is dat niet alleen een fysieke uitdaging, maar ook een verrijking voor je geest. In dit land is spiritualiteit verweven met elke stap die je zet. Het geloof in natuurgoden, in combinatie met het boeddhisme, heeft ervoor gezorgd dat het beklimmen van bergen hier zelfs verboden is. Je zou immers de berggoden ongunstig kunnen stellen. Voor een trekking met een gids ben je wel van harte welkom. Ook alle culturele schatten die het land rijk is, zijn opengesteld voor publiek. De Bhutanezen zijn terecht trots op hun land en de regering doet er dan ook alles aan om de eeuwenoude tradities en het schitterende landschap in al haar glorie te bewaken. Want wat mooi is, moet mooi blijven.
Deze 26-daagse rondreis door Bhutan vormt de perfecte mix van actie en cultuur. We beginnen met de 12-daagse Laya-Linshi-Gasa-trekking langs de grens met Tibet. Deze 217 kilometer lange route daagt ons uit om grote hoogte te trotseren, terwijl we getrakteerd worden op onvergetelijk mooie panorama's over de Himalaya. We genieten van de ongerepte natuur, reizen door geïsoleerde bergdorpjes en maken kennis met de semi-nomadische Layap-bevolking. Na deze enerverende trekking reizen we verder door West- en Centraal-Bhutan, waarbij we de culturele hoogtepunten van het land ontdekken. We bezoeken imposante kloosterforten, rijden zigzaggend over hoge bergpassen en duiken dieper in de unieke culturele gewoonten en gebruiken van de Bhutanezen. Wil je Bhutan leren kennen op een avontuurlijke manier? Dan is dit de reis voor jou.
Reisplan
Dag 1
Vlucht van Amsterdam naar Delhi, Kathmandu of Bangkok
Vandaag begint je avontuur richting Bhutan. Afhankelijk van de door jou gekozen tussenstop, kun je via India, Nepal of Thailand reizen. We bekijken samen welke tussenstop het beste aansluit bij jouw wensen, reistijd en budget.
Dag 2
Overnachting Delhi, Kathmandu of Bangkok
Na aankomst op de luchthaven staat de privéchauffeur je al op te wachten om je naar het hotel voor de nacht te brengen. Aan jou de keuze om lekker op onderzoek te gaan in de stad, of uit te rusten van de vlucht en te relaxen in je hotel.
Dag 3
Overnachting Paro (2200 meter)
Na een spectaculaire vlucht over het Himalaya-gebergte land je op de luchthaven van Paro. Bij aankomst staan onze gids en chauffeur al klaar om je hartelijk welkom te heten in het “land van de donderdraak”. Je kunt vandaag een museum en een kloosterfort bezichtigen, of op eigen gelegenheid het dorp Paro ontdekken.
- Ta Dzong museum: Een leuke manier om kennis te maken met de cultuur en geschiedenis van Bhutan is een bezoek aan het Nationale Museum. Het museum is gevestigd in een oude wachttoren uit 1649 en de collectie is verspreid over 5 verdiepingen. Je vindt hier niet alleen diverse artefacten, thangka's, maskers en kostuums, maar ook allerlei ludieke objecten zoals: een ei gelegd door een muilezel of de hoorn van een paard.
- Paro Dzong: Een "dzong" is een gebouw dat vroeger diende als boeddhistisch klooster en als fort. Je komt dan ook in elk dorp wel een imposante dzong tegen. De functie van verdedigingstoren hebben de dzongs al lang niet meer, maar de boeddhistische monniken zijn gebleven. De Paro Dzong is een van de mooiste voorbeelden van de klassieke Bhutanese architectuur en speelde zelfs een rol tijdens de filmopnames van de Bertolucci-film: Little Buddha. Vanaf de Paro Dzong heb je een mooi uitzicht over de vallei.
Dag 4
Overnachting Paro (2200 meter)
Vandaag maken we een indrukwekkende wandeling naar het meest iconische bouwwerk van Bhutan: het Tiger’s Nest-klooster, ook bekend als de Taktsang-gompa. Na het ontbijt worden we door onze chauffeur afgezet aan het begin van het voetpad naar het klooster.
- Tiger’s Nest: Gebouwd op een klif, 900 meter boven de Paro-vallei, vind je het bijzondere Tiger’s Nest-klooster. Het klooster is alleen via een kronkelend voetpad te bereiken en gaat steil omhoog. Omdat we ons nu bijna 3000 meter boven de zeespiegel bevinden, is de klim best pittig. Samen met de gids hiken we in ongeveer 3 uur tijd omhoog om het klooster van binnen te bezichtigen. De uitzichten tijdens de klim zijn prachtig en eenmaal in het klooster aangekomen, doet het zachte gezang van de monniken ons de vermoeide benen al snel weer vergeten.
Dag 5
Overnachting Soi Thang Thangkha (3610 meter)
Vandaag start de eerste dag van onze trek. Hiervoor worden we eerst met een busje naar het dorpje Shana gebracht, het officiële startpunt van de tocht. Bij aankomst ontmoeten we onze gids, samen met de kudde lastpaarden en ruiters die onze bagage dragen. Wanneer de paarden zijn bepakt, kunnen we van start met de wandeling naar Thang Thangka Camp.
- Thank Thangka: De wandeling van vandaag duurt zo’n 7 tot 8 uur, waarin we 21 kilometer afleggen. We beginnen met een geleidelijke stijging, waarbij we op sommige stukken de Paro Chu-rivier volgen. De trail loopt door bosgebieden vol kleurrijke vlinders en vogels. Hier en daar steken we de rivier over totdat we arriveren in Thongzampa voor de lunch. Na de lunch in Thongzampa vervolgen we de tocht naar een oude stoepa met een schitterend uitzicht op de besneeuwde top van Mount Jomolhari (7326 meter). Hierna vervolgen we onze weg langs de rivier en overnachten we in het tentenkamp Thang Thangka.
Dag 6
Overnachting Jangothang basecamp (4080 meter)
Na een stevig ontbijt verruilen we vandaag de bosrijke omgeving voor weiden vol grazende yaks. Onze tweede trekking zal ongeveer 5 tot 6 uur duren waarbij we 15 kilometer afleggen naar onze eindbestemming van vandaag: het basecamp voor alpinisten die de Jomolhari-berg beklimmen. Hier brengen we de komende 2 nachten door.
- Jangothang: De trek naar Jangothang begint al vroeg in de ochtend. Na een korte stop bij een controlepost laten we de boomgrens langzaam achter ons en verandert de omgeving in een gebied vol alpine weiden. Dit gebied is het domein van de yakherders. Terwijl we door de weilanden verder omhoog klimmen, passeren we het winterverblijf van de herders: Tegethang. Hier genieten we van een welverdiende lunch, voordat we onze route vervolgen naar ons kamp. Het basecamp is gelegen naast de ruïnes van wat ooit een verdedigingsfort en een stoepa waren en biedt een onvergetelijk uitzicht op de Jomolhari-berg.
Dag 7
Overnachting Jangothang basecamp (4080 meter)
Om ons lichaam goed te laten wennen aan de hoogte, lassen we een acclimatisatiedag in. Je bepaalt zelf of je vandaag lekker niets doet en rondhangt bij het kamp of op pad gaat om de omgeving te verkennen. Hierbij heb je de keuze uit 2 verschillende wandelingen:
- Jomolhari-gletsjer (4400 meter): In gemiddeld 2 uur tijd wandelen we naar de voet van de gletsjer met een spectaculair uitzicht op de ijsmassa’s.
- Tshophu-meer (4300 meter): De wandeling naar het meer duurt zo’n 2,5 uur en biedt indrukwekkende uitzichten op de Jichu Drake en pieken van de Tserim Kang.
Dag 8
Overnachting Lingshi (4010 meter)
De vierde dag van onze trekking wordt een inspannende dag. We steken vandaag namelijk de Nyeli La-pas over op een hoogte van 4725 meter. In ongeveer 7 uur wandelen we zigzaggend naar ons tentenkamp bij Lingshi.
- Nyeli La-pas: De klim naar de Nyeli la-pas zal zo’n 4 uur in beslag nemen. We stijgen langzaam, omdat de weg zich door het gebied slingert en niet in een rechte lijn omhoog loopt. De bossen maken plaats voor kale rotswanden en steenachtige hellingen. Dit is het leefgebied van de schuwe sneeuwluipaard, al is de kans klein dat we hem te zien krijgen. Onderweg zien we wel kuddes wilde blauwe schapen over de rotsen klauteren. Het uitzicht is echt een cadeautje, met de toppen van de Jhomolhari (7326 meter), de heilige Jichu Drake-berg (6714 meter) en de Tserim Kang-berg (6532 meter). Op deze plek bevinden we ons vlakbij de Tibetaanse grens.
- Lingshi: We vervolgen de route bergafwaarts en zien in de verte de vallei en de Lingshi dzong al liggen. Wanneer we de eerste rododendrons weer zien verschijnen, zijn we aangekomen bij ons kamp waar we overnachten naast de rivier.
Dag 9
Overnachting Chebisa (3850 meter)
Na de intensieve dag van gisteren doen we het vandaag een stuk rustiger aan. We lopen in zo’n 5 uur naar het dorpje Chebisa, waarbij we onderweg ook het afgelegen bergdorp Goyul passeren.
- Goyul: Na een bezoek aan de Lingshi-dzong, wandelen we in 3 uur tijd naar het eerste dorpje Goyul. Dit charmante dorp is gebouwd tegen terrasvormige kliffen en bestaat uit slechts 20 woningen, gebouwd in Bhutanese stijl.
- Chebisa: Nog een kleine klim omhoog brengt ons naar onze bestemming. Chebisa is een idyllisch dorp dat zich aan de voet van een waterval bevindt, omringd door alpineweiden vol yaks. We krijgen hier een uniek inkijkje in het dagelijks leven van de bergbewoners en genieten van de serene rust van dit afgelegen plekje.
Dag 10
Overnachting Shomuthang (4230 meter)
De dag start met een steile klim naar de Gophu la-pas op 4610 meter hoogte. Hierna zullen we voornamelijk afdalen en hier en daar een rivier oversteken om na 7 uur aan te komen bij onze bestemming van vandaag: Shomuthang.
- Gophu la-pas: De weg naar de Gophu la-pas zet onze spieren flink aan het werk. We lopen namelijk ongeveer 2 uur lang flink steil omhoog. Gelukkig zorgen de spectaculaire vergezichten over valleien en besneeuwde bergpieken dat we dit snel weer vergeten.
- Shomutang: Nadat we de pas hebben bereikt, lopen we de rest van de dag door valleien gevuld met rhododendrons en kampen van yakherders, naar Shomutang. Hier kamperen we vannacht naast de rivier.
Dag 11
Overnachting Robluthang (4160 meter)
Vandaag beleven we een avontuurlijke dag. Tijdens de 7 uur durende tocht passeren we niet alleen een bergpas, maar ook een rivier waar het water tot aan onze knieën reikt.
- Jari la-pas: De 4840 meter hoge Jari la-pas biedt ons een heel andere kijk op de Himalaya. Vanaf de top zien we hier de Great Tiger Mountain en de Masagang. De klim ernaartoe neemt zo’n 3 uur in beslag en voert ons langs open vlaktes en rotswanden.
- Robluthang: Vanaf de pas dalen we in 2 uur tijd af richting het bos. Hier zijn we aangekomen in de Tsarijathang-vallei. Dit is het gebied waar het nationale dier van Bhutan, de takin, in de zomer naartoe migreert vanuit de Gasa-vallei. Na het oversteken van de Tsarijathang-rivier volgt nog een kleine klim naar ons tentenkamp in Robluthang. Hier genieten we van een welverdiende rust na deze avontuurlijke dag.
Dag 12
Overnachting Limithang (4140 meter)
De tocht van vandaag duurt 8 uur en zal de uitdagendste trekking worden op de hele route. We klimmen namelijk naar de hoogste pas: de Shinje la-pas op maar liefst 5005 meter hoogte.
- Shinje la-pas: De klim naar de pas zal zo’n 5 uur duren en vergt flink wat uithoudingsvermogen. Het is een pittige hike omhoog, waarbij de koude wind ons om de oren waait. Sommige stukken zijn zeer steil en de omgeving is vol rotsen en losliggende stenen. Eenmaal op de pas is het indrukwekkende panorama onvergetelijk. Het letterlijke hoogtepunt van de trekking.
- Limithang: De afdaling gaat een stuk sneller en duurt ongeveer 3 uur. Wanneer we afdalen over het rotsige pad, zien we na een uur wandelen een onbewoond stenen huis naast een gletsjermeer. We zijn nu bijna op onze eindbestemming van vandaag. Limithang is een kampeerplek op een open veld naast een rivier. Vanaf hier lijkt het haast alsof je de Great Tiger Mountain kunt aanraken!
Dag 13
Overnachting Laya (3817 meter)
Na de lange dag van gisteren maken we vandaag een kortere wandeling die zo’n 4 tot 5 uur duurt. We vertrekken naar het plaatsje Laya, waar we de komende 2 nachten verblijven in het tentenkamp. De route voert ons door een afwisselend landschap van bossen, rivieroevers en terrassen.
- Laya: We volgen de glooiende trail langs de rivier door dichtbegroeide bossen. Rond het middaguur komen we al in Laya aan. Een geïsoleerd bergdorp, verspreid over terrasvormige gerst- en tarwevelden. Het dorp is de thuisbasis van de Layap, een semi-nomadische bevolkingsgroep met een eigen taal, tradities en kledingstijl. De vrouwen dragen hier kleurrijke gestreepte kleding geweven van yakwol, waarbij de opvallende punthoedjes van bamboe de meest gefotografeerde hoofddeksels in Bhutan zijn. Volgens de Layap wordt de dorpsgeest boos wanneer de hoedjes niet gedragen worden. Toch zie je dat de jongere generatie deze traditie steeds minder strikt naleeft.
Dag 14
Overnachting Laya (3817 meter)
Vandaag hebben we alle tijd om lekker uit te rusten, rond te kijken in het dorp en de lokale bevolking te ontmoeten. Na dagen vol hoogte en inspanning is dit de perfecte gelegenheid om even bij te komen, te genieten van de omgeving en het dorpsleven van dichtbij te ervaren. De Layap staan bekend om hun openheid en gastvrijheid. Tijdens een wandeling door het dorp worden we vriendelijk begroet en wie wil, mag gerust een kijkje nemen bij een van de huizen. De mensen leven hier nog grotendeels volgens oude tradities. Ze verbouwen niet alleen gewassen op de berghellingen, maar leven ook van hun yaks, waarvan ze boter, kaas en vlees gebruiken of verkopen. Je ziet dan ook veel yakboter, yakkaas en yakvlees.
Dag 15
Overnachting Koina (3050 meter)
Het is tijd om weer op pad te gaan en langzaamaan af te dalen naar lager gelegen gebied. We wandelen vandaag in ongeveer 7 uur tijd naar ons kamp voor vanavond in Koina. De eerste 2 uur dalen we voornamelijk af langs akkerlanden. Bij het checkpunt van Taktsimakhang worden onze papieren gecontroleerd voordat we verder afdalen.
- Koina: We blijven afdalen en steken meerdere keren de rivier over. Hierna volgen we de rivier door het bos om uiteindelijk aan te komen in Koina. De omgeving van de kampeerplek is erg modderig vanwege de ligging naast de rivier. Er is ook een simpele trekkershut aanwezig die we mogen gebruiken wanneer deze niet in gebruik is door de lokale herders.
Dag 16
Overnachting Gasa (2240 meter)
Het is alweer de laatste dag van ons avontuur en die gaan we op een bijzondere manier afsluiten. We lopen namelijk naar de hot springs van Gasa. Maar voordat we daar na zo’n 6 uur arriveren, maken we eerst nog een klim omhoog.
- Bale la: Om de vallei te bereiken wandelen we eerst een aantal uur langs de rivier, omringd door prachtige bossen en steile wanden. Deze route loopt afwisselend omhoog en omlaag. Wanneer we de Bale la (3900 meter) hebben bereikt, begint de afdaling richting de vallei.
- Gasa Tsachu: Tijdens de afdaling over de rotsige trail zien we de Gasa dzong al liggen. Na ongeveer een uur afdalen worden we opgewacht door een busje dat ons in 1,5 uur naar de heerlijke hotsprings brengt. De mooie rit volgt een route door een bosrijke omgeving en langs schilderachtige dorpjes. Je merkt nu echt dat we weer terug zijn in de bewoonde wereld. Het is ook mogelijk om onderweg een stop te maken bij de Gasa dzong. Eenmaal bij de hotsprings kunnen we eindelijk onze spieren ontspannen in het warme water, terwijl we genieten van het uitzicht op de bergen om ons heen. We overnachten vannacht voor de laatste avond in tenten.
Dag 17
Overnachting Punakha (1200 meter)
Nadat we afscheid hebben genomen van ons trekking-team en de paarden beginnen we aan onze rit van 4,5 uur naar de Punakha-vallei. We steken de Gasa-rivier over en volgen de Mo Chu-rivier helemaal totdat we de vallei bereiken. De route loopt door een mooi, groen, bosrijk gebied en onderweg rijden we langs diverse pittoreske bergdorpjes. Wanneer we de Punakha-vallei naderen, verandert het landschap in terrasvormige rijstvelden waar voornamelijk rode en witte rijst wordt verbouwd. Na het inchecken in ons hotel genieten we van een uitgebreide lunch, waarna we Punakha gaan ontdekken:
- Punakha Dzong: Het op een na grootste imposante kloosterfort van het land is gebouwd op een eilandje waar de Pho Chu- en Mo Chu-rivier samenvloeien. Dankzij de bijzondere architectuur en de ligging aan het water lijkt de Punakha Dzong zo uit een sprookje te komen. De 17e-eeuwse dzong wordt tot op de dag van vandaag gebruikt als locatie voor het kronen van de nieuwe koning.
- Chimi Lhakhang: Na een wandeling door de rijstvelden van een half uur komen we aan bij de Chimi Lhakhang-tempel, ook wel bekend als de vruchtbaarheidstempel. De monnik Drukpa Kunley versloeg hier een vrouwelijke demon, waarna hij de plek zegende en een stoepa liet bouwen. De huidige tempel dateert uit 1499 en wordt nog altijd bezocht door kinderloze stellen die hopen gezegend te worden met vruchtbaarheid. De tempel is beschilderd met kleurrijke fallussymbolen en bij binnenkomst word je gezegend met een houten fallus. Na deze ludieke ervaring maken we nog een wandeling door het nabijgelegen dorp Khuru, voordat we terugkeren naar ons hotel.
Dag 18
Overnachting in Trongsa (2800 meter)
Vandaag bezoeken we het dorp Trongsa, waar we de komende 2 nachten zullen verblijven. De 3,5 uur durende rit naar onze bestemming loopt via de natuurlijke grens tussen west- en centraal-Bhutan: de Pele La-pas op 3400 meter hoogte. Op de pas zelf wapperen kleurrijke gebedsvlaggetjes en heb je een goed zicht op de Jichu Drake-berg (6989 meter) en de Jomolhari-berg (7314 meter). Wanneer we Trongsa naderen, valt direct het imposante kloosterfort op, waar we uiteraard meteen een bezoek aan brengen.
- Trongsa Dzong: De Trongsa dzong is het grootste kloosterfort in Bhutan en een waar architectonisch hoogstandje. Gebouwd op een bergkam vind je hier een enorm complex vol gangen, binnenplaatsen en tempels, met uitzicht over de Mangde Chhu-rivier en Trongsa-vallei. Volgens de traditie moet elke toekomstige koning van Bhutan eerst als gouverneur van Trongsa hebben gediend.
- Ta Dzong: Vlakbij de Trongsa Dzong vind je het wachttorenmuseum: het Ta Dzong-museum. Hier kom je meer te weten over de historie van Bhutan, de koninklijke familie en het boeddhisme. In de avond kun je lekker door het dorp wandelen of uitrusten in het hotel.
Dag 19
Overnachting Trongsa (2800 meter)
Vandaag gaan we cultuur snuiven in de regio genaamd: Bumthang. Dit gebied bestaat uit 4 verschillende valleien en is rijk aan geschiedenis en spiritualiteit. De rit ernaartoe neemt ongeveer 2,5 uur in beslag en leidt langs bergpassen, bosrijke gebieden en charmante dorpjes. Eenmaal in Bumthang aangekomen, starten we met een bezoek aan een weefcentrum, waarna we de belangrijkste dzongs en een tempel bezichtigen.
- Yathra-weefcentrum: De kleurrijke handgeweven stoffen die je in deze regio overal ziet, worden "Yathra" genoemd. De weefsters van de Chumney-vallei zijn ware kunstenaars en staan bekend als specialisten in het weven van de meest complexe geometrische patronen in deze stoffen van yak- en schapenwol. Elke stof heeft een uniek patroon, dat je nergens anders tegenkomt. In het weefcentrum zien we hoe de stoffen gesponnen, geweven en geverfd worden. De producten die hier verkocht worden, zijn gemaakt door zo’n 240 huishoudens uit de omgeving. Voor veel vrouwen vormt dit eeuwenoude ambacht de belangrijkste bron van inkomsten, een traditie die al generaties lang van moeder op dochter wordt doorgegeven.
- Jambay Lhakhang: Deze tempel is een van de oudste tempels in Bhutan en dateert uit de 7e eeuw. Het verhaal gaat dat de Jambay Lhakhang in 1 dag is gebouwd door de Tibetaanse koning, die 108 tempels in 1 dag liet bouwen, verspreid over heel de Himalaya. De tempel is beroemd vanwege het jaarlijkse Jambay Lhakhang Drup-festival tussen eind oktober en begin november. Tijdens het festival voeren monniken dagenlang heilige dansen uit, gekleed in prachtige kostuums en maskers.
- Kurjey Lhakhang: Een van de grootste heiligdommen in de vallei is het Kurjey Lhakhang-klooster. Deze plaats is vooral speciaal omdat Guru Rimpoche hier mediteerde in een grot en zijn rugafdruk nog zichtbaar is. De cipres naast het klooster zou ontsproten zijn uit zijn staf. Het jaarlijkse Kurjey Lhakhang-festival in juni brengt honderden pelgrims naar het complex.
- Jakar Dzong: Hoog op een heuvel in Jakar staat de Jakar dzong. De dzong doet dienst als religieus en administratief centrum van Bumthang en biedt een magnifiek uitzicht over Jakar en de omliggende vallei.
Wanneer er nog tijd over is, kan er ook nog een bezoek gebracht worden aan het Tamshing-klooster. Dit klooster staat niet alleen bekend om de unieke muurschilderingen, maar ook om de ijzeren maliënkolder. Het ijzeren vest is gesmeed door Pema Lingpa, een belangrijke Bhutanese heilige uit de 15e eeuw.
Dag 20
Overnachting in Phobjikha (3000 meter)
We verlaten Trongsa en rijden in 2 uur verder naar het beschermde natuurgebied: Phobjikha. Hier leven bijzondere dieren zoals de Aziatische zwarte beer, de Himalaya-bosgems, de rode panda en zwarthalskraanvogels. Het dorp ligt verscholen in een gletsjerdal en is al eeuwenlang niet veranderd. Tussen november en maart overwinteren hier honderden zwarthalskraanvogels in de vallei, waardoor het dorp de bijnaam “Vallei van de kraanvogels” heeft gekregen. Tijdens de 2 uur durende rit door de bergen rijden we langs naaldbossen, watervallen en prachtige landschappen. Wanneer we in subtropisch gebied aankomen, zijn we gearriveerd in de vallei waar we een wandeling maken en verschillende bezienswaardigheden bezoeken.
- Gangtey Monastery: Dit 17e-eeuwse kloostercomplex bestaat uit 5 tempels met gedetailleerde fresco’s en biedt een indrukwekkend uitzicht over de vallei. In het klooster zelf kun je een ceremonie bijwonen en rondkijken op de binnenplaats. Aan de voet van de heuvel ernaartoe vind je heilige waterbronnen. De inwoners geloven dat het water van deze bronnen een helend effect heeft op je gezondheid.
- Gangtey Nature Trail: Phobjikha is een paradijs voor wandelaars, fotografen en vogelaars. In de vallei vind je verschillende wandelroutes, waarvan wij vandaag de Gangtey Nature Trail volgen. In ongeveer 2 uur tijd leggen we 6 kilometer af en wandelen we langs idyllische bergdorpjes. We starten vanaf het Gangtey-klooster en lopen via grasland en dennenbos naar een open moerasgebied. Onderweg zien we traditionele Bhutanese boerderijen en krijgen we een inkijkje in het alledaagse boerenleven.
- Zwarthalskraanvogel Informatiecentrum: Aan de bosrand ligt dit informatiecentrum waar al sinds 1987 de zwarthalskraanvogelpopulatie gemonitord wordt. Er staan telescopen waarmee je de dieren zelf kunt bekijken en er is een hoop informatie over het gedrag en het leven van deze vogelsoort. Na afloop keren we terug naar het hotel in het dorp.
Dag 21
Overnachting Thimphu (2400 meter)
We verlaten de Phobjikha-vallei om in een rit van 3,5 uur naar de hoofdstad van Bhutan te rijden: de stad Thimphu. De rit voert langs schilderachtige landschappen vol groene heuvels, rijstterrassen en kleine dorpjes. Met zo’n 115.000 inwoners is Thimphu een van de kleinste hoofdsteden ter wereld. Ondanks haar grootte biedt de stad voldoende bezienswaardigheden om er de komende 2 dagen in door te brengen. Maar voordat we hier inchecken in het hotel, genieten we eerst van de indrukwekkende uitzichten over de Himalaya bij het passeren van de Dochu La-pas.
- Dochu La-pas: Slingerend door de bergen stijgen we naar een hoogte van 3100 meter. Vanaf de pas heb je niet alleen een geweldig panoramisch uitzicht over de besneeuwde toppen van het Himalaya-gebergte, maar zie je ook de 108 Druk Wangyel Chortens liggen. De witte stoepa’s tekenen fel af tegen de achtergrond en zijn gebouwd als eerbetoon aan de Bhutanese krijgers. Ook bezoeken we hier de Wangyel Lhakhang-tempel. Daarna dalen we af naar ons eindpunt en hebben we de avond vrij te besteden in Thimphu.
Dag 22
Overnachting Thimphu (2400 meter)
De Bhutanezen zijn trots op hun rijke cultuur en eeuwenoude tradities. Er wordt dan ook alles aan gedaan om deze te behouden en door te geven aan de volgende generaties. Vandaag staat volledig in het teken van deze bijzondere cultuur. Hiervoor bezoeken we onder andere een school voor kunst en ambachten, een textielmuseum en reizen we terug in de tijd in het Folk Heritage Museum. We sluiten de avond af met een bezoek aan de handwerkbazar, waar we mooie souvenirs kunnen vinden.
- Zorig Chusum: In de Zorig Chusum-school krijgen jonge Bhutanezen les in 13 verschillende Bhutanese kunstvormen en ambachten. Zo wordt er bijvoorbeeld geleerd om hout te bewerken, prachtige stoffen te weven en traditionele schilderijen te maken. Tijdens de rondleiding zie je de studenten aan het werk.
- Textielmuseum: Het in 2001 opgerichte textielmuseum toont niet alleen een collectie met historische gewaden en stoffen, maar ook van jonge, hedendaagse ontwerpers. Hierdoor krijgen ook de nieuwe generatie ontwerpers een kans zich te presenteren aan een groter publiek en de weeftraditie levend te houden.
- Nationale Bibliotheek: De bibliotheek doet dienst als een onderzoekscentrum voor religie, geschiedenis en cultuur. Hier worden eeuwenoude manuscripten bewaard, religieuze teksten, foto’s en het grootste boek ter wereld dat ooit is uitgegeven.
- Folk Heritage Museum: In dit gerestaureerde 19e-eeuwse woonhuis gaan we terug in de tijd en krijgen we een inkijkje in het dagelijks leven van een Bhutanese familie in vroegere tijden. Je ziet er onder andere gebruiksvoorwerpen, meubels en landbouwgereedschap die destijds in elk huishouden te vinden waren.
- Changangkha Lhakhang: De oudste tempel in Bhutan vind je terug op een heuvel in Thimphu: de Changangkha Lhakhang. Dit is de plek waar ouders naartoe gaan om hun pasgeboren baby’s te laten zegenen, zodat ze beschermd zijn tegen het kwaad. Een traditie die nog altijd levend wordt gehouden.
Dag 23
Overnachting Haa (2700 meter)
Op onze een-na-laatste dag in Bhutan maken we een uitstapje naar de Haa-vallei. Het is een van de minst bezochte plekken in Bhutan en ligt op zo’n 3 uur rijden van Thimphu. Het gebied, omgeven door bergtoppen en alpiene weiden, is nog volkomen ongerept en je wandelt hier dan ook nog echt door oerbossen. De Haa-vallei is eeuwenlang verborgen gebleven voor de buitenwereld en is pas sinds 2002 toegankelijk geworden voor toeristen. Om er te komen passeren we de hoogste pas van Bhutan: de Chele La-pas op 3988 meter.
- Lhakhang Karpo & Lhakhang Nagpo: De namen Lhakhang Karpo en Lhakhang Nagpo verwijzen naar de witte tempel en de zwarte tempel. Beide tempels dateren uit de 7e eeuw en zijn volgens de legende gebouwd op de plek waar een witte duif en een zwarte duif neerstreken. De duiven werden losgelaten door koning Songtsen Gampo om de locaties voor de bouw te bepalen. De witte tempel aan de voet van 3 bergen bevat kleurrijke muurschilderingen. De zwarte tempel staat in een bos en is gebouwd op een meer. In de vloer van de tempel zit een opening waarvandaan je het meer bereikt.
- Haa Dzong: Deze dzong is relatief nieuw en gebouwd in 1915 als religieus en administratief centrum voor de Haa-vallei. Volgens de legende werd de Haa Dzong gebouwd om de kwade invloeden van de slangengoden op het leven van de mensen en hun vee tegen te houden. De lokale bevolking gelooft dat er 108 slangengoden in het gebied leven. Sommige daarvan zouden zich nog altijd ophouden in de rivieren en meren rondom de vallei.
Na het bezoek aan de tempels en de dzong kan er gewandeld worden in de vallei. Zo valt bijvoorbeeld de Katsho Village Walk aan te bevelen: een hike van 1 uur langs weilanden en boerderijen. Een alternatief is de Juneydrak Hermitage. Hierbij worden we eerst naar het dorpje Katsho gebracht, waarna we in 40 minuten naar een hermitage wandelen, gelegen op een klif. Deze bijzondere religieuze plek biedt een indrukwekkend uitzicht over de vallei.
Dag 24
Overnachting Paro (2200 meter)
Na het ontbijt rijden we terug naar Paro. De rit duurt zo’n 2 uur en nadat we hebben ingecheckt bij het hotel hebben we de hele dag de tijd om het dorp te verkennen, nog wat laatste souvenirs in te slaan en ons voor te bereiden op de terugreis.
Dag 25 en 26
Terugvlucht naar Amsterdam
Helaas komt ook aan deze reis een einde. We nemen afscheid van onze gids en chauffeur en vliegen terug naar huis. De afgelopen weken mochten we met eigen ogen ervaren hoe mensen leven in afgelegen bergdorpjes in de Himalaya, de ontzagwekkende natuur om ons heen beleven en kennismaken met de boeddhistische cultuur in al zijn facetten. Een belevenis om nog lange tijd van na te genieten, met indrukken die voor altijd bij ons blijven.
- Retourvlucht naar Bhutan via Delhi, Kathmandu of Bangkok
- 1 overnachting in Delhi, Kathmandu of Bangkok
- Visumkosten voor Bhutan
- Airport transfers
- Vervoer door Bhutan met privéchauffeur tijdens de hele reis
- Engelssprekende gids in Bhutan tijdens de hele reis
- Dragers, ruiters voor de paarden, kok en berggids
- Alle overnachtingen in Bhutan
- Dagelijks ontbijt, lunch en diner in Bhutan
- Alle entreegelden voor bezienswaardigheden in Bhutan
- Verplichte Sustainable Development Fee (100 dollar p.p. per dag)
- Bijdrage calamiteitenfonds
- Visum voor India, Nepal of Thailand
- Alle maaltijden en dranken buiten Bhutan
- Alle excursies buiten Bhutan
- Alle dranken en persoonlijke uitgaven
- Fooien voor de chauffeurs en de gids
- Vaccinaties
- Persoonlijke reisverzekering en annuleringsverzekering
- Toeslag solo reiziger en/of eenpersoonskamer op aanvraag

















